Tijekom trudnoće u tijelu dolazi do mnogih promjena, ali ako žena pazi na svoje zdravlje, pravilno se hrani, umjereno vježba i ni u čemu ne pretjeruje, sve će te promjene proći lagodnije
Početak trudnoće žena ne zamjećuje odmah. Ne postoje nikakvi znakovi da je došlo do oplodnje ili da se embrij smjestio u stijenci maternice (uterusa). Ali, oko dva tjedna kasnije izostat će mjesečnica, a nakon još tjedan ili dva žena uočava i druge promjene u svom tijelu. Bit će umorna i spavat će dulje nego obično. Grudi joj počinju bujati, punije su, svrbe i osjeća bol oko bradavica. Može osjećati mučninu, čak i povraćati. (Da vas ne zbuni, iako je jutarnja mučnina najčešća, može se dogoditi u bilo koje doba dana.)
Ove rane znakove trudnoće prouzročuju dva hormona - estrogen i progesteron, koje najprije stvaraju jajnici, a nakon nekoliko tjedana i posteljica (placenta) koja se razvija u maternici. Posteljica se stvara iz tkiva stijenke maternice i zametka (embrija) i preko nje krvni sustavi majke i embrija razmjenjuju tvari, a da nisu u izravnom dodiru. Kisik, soli i hranjive tvari iz majčine krvi dolaze do embrija i hrane ga, a otpadne tvari iz embrija idu u suprotnom smjeru. Posteljica stvara i svoj vlastiti hormon - korionski gonadotropin (beta HCG), koji je glavni pokazatelj trudnoće.
Kada na prvi pregled?
Prvi test na trudnoću žena može napraviti i sama koristeći testove koji se mogu nabaviti u ljekarnama. Ali, čim posumnja da je trudna, preporučuje se otići na liječnički pregled. Liječnik će napraviti test trudnoće koji otkriva korionski gonadotropin, odnosno beta HCG, u uzorku mokraće. Njegova je najvažnija funkcija poticanje žutog tijela u jajniku da izlučuje progesteron, hormon koji se naziva čuvarom trudnoće. Liječnik može obaviti i cjelokupni ginekološki pregled kako bi provjerio je li sve u redu.

Otkud dodatni kilogrami?
Otprilike nakon 13. tjedna trudnoće jutarnja mučnina prestaje, ali pojavljuju se drugi simptomi - najčešće zatvor, žgaravica i učestaliji nagon za mokrenje. I oni su posljedica djelovanja hormona, koji sada zahvaćaju mišiće probavnog trakta i mokraćnog mjehura. Uz to, povećava se i tjelesna masa trudnice. Do ove faze žena je dobila samo 0,5 kg, ali u prosjeku dobiva do 4 kg za 18 tjedana, 9 kg za 30 tjedana te 13 kg do samog porođaja. Od ukupno dobivene težine, 3,3 kg otprilike čini dijete, oko 1,3 kg povećane dojke i maternica, 1,25 kg dodatna krv, 1,2 kg dodatna tekućina u tkivu, 0,8 kg plodna voda te 0,65 kg posteljica. Ostala 4 kg su masne naslage u tijelu i mlijeko u grudima.
Kako se plod (fetus) povećava, trudnoća postaje sve vidljivija. Trudnica može napipati povećanu maternicu iznad zdjelice. Osjeća se dobro, kosa joj često postaje gušća i sjajnija, a koža glatkija i zdravija zbog povećanog protoka krvi. Otprilike u 14. tjednu trudnoće žena može zapaziti da joj je koža tamnija, osobito oko bradavica, te na čelu i obrazima. Također joj se od pupka naniže, do stidnih dlačica, može pojaviti tanka tamna linija. Sve te promjene u pigmentaciji kože nakon porođaja će nestati.
Umjerena prehrana i vježbanje
Ako želi da njoj i djetetu porođaj i oporavak nakon poroda prođu lakše, trudnica mora voditi brigu o sebi. Mora jesti razumne količine vodeći računa o pravilnoj prehrani s puno bjelančevina, mlijeka, svježeg voća i povrća. Ako joj liječnik propiše tablete željeza i vitamina, mora ih uzimati (npr. PreMama duo). Ali, nema potrebe, koliko god je uvriježeno takvo mišljenje, jesti za dvoje.
Trudnici se preporučuje i vježbanje, ali ne smije pretjerivati s intenzitetom vježbi. I dalje može imati spolne odnose sve dok joj oni ne počnu smetati i stvarati pritisak na maternicu. Ne bi smjela pušiti niti piti alkohol, a lijekove može uzimati samo pod strogom liječničkom kontrolom.
Kako plod raste, trudnica se počinje osjećati neudobnije u vlastitom tijelu. Budući da će stalno ispravljati ramena kako bi lakše nosila težinu povećane maternice, raste pritisak i napetost u leđima i može osjećati bolove. Pritisak koji dijete i maternica rade na njezine krvne žile može dovesti do hemoroida i proširenih vena. Zbog zadržavanja vode mogu joj oteći gležnjevi i stopala. Većinu tih simptoma može ublažiti odmaranjem i pažljivo odabranom prehranom.
Autor: dr. med. Zvjezdana Fuštin, specijalist ginekologije i opstetricije