Kolestaza u trudnoći, iako bezazlena za majku, može učiniti trudnoću izrazito neugodnom zbog jakog svrbeža, no prava opasnost ovog stanja su moguće komplikacije vezane za tijek trudnoće i zdravlje bebe. O kolestazi piše Maja Milanović Đorđević, dr. med. spec. ginekologije i opstetricije
Intrahepatalna kolestaza u trudnoći, obično poznata kao kolestaza u trudnoći, bolest je iz skupine gestoza, odnosno bolesti koje se javljaju isključivo u trudnoći i koje su izazvane samom trudnoćom. Kolestaza u trudnoći je prolazni poremećaj funkcije jetre koji se javlja obično u kasnoj trudnoći, prolazi nakon poroda i ne ostavlja nikakve trajne posljedice na zdravlje majke.
To je stanje karakterizirano intenzivnim svrbežom kože tijela, ali bez osipa. Svrbež se obično javlja na rukama i stopalima, ali može zahvatiti i druge dijelove tijela.
Kolestaza u trudnoći, iako bezazlena za majku, može učiniti trudnoću izrazito neugodnom zbog jakog svrbeža, no prava opasnost ovog stanja su moguće komplikacije vezane za tijek trudnoće i zdravlje bebe.
Simptomi kolestaze
Intenzivan svrbež kože glavni je simptom kolestaze u trudnoći. Na koži tijela nikada nema osipa. Većina žena svrbež najjače osjeća na dlanovima ili tabanima, zatim po trbuhu, a neke žene osjećaju svrbež posvuda. Svrbež je često jači noću i može biti toliko neugodan da remeti i san.
Svrbež se najčešće javlja tijekom trećeg tromjesečja trudnoće, ali ponekad može početi i ranije. S vremenom i prema terminu porođaja, svrbež kože obično se pojačava. Nakon poroda svrbež spontano nestaje u prvih nekoliko dana.
Drugi znakovi i simptomi kolestaze u trudnoći su puno rjeđi i obično povezani s težim oblicima bolesti, a mogu uključivati:
- žutilo kože i bjeloočnica (žutica)
- mučninu
- gubitak apetita
- osjećaj nadutosti te tupu bol ili pritisak u gornjem dijelu trbuha
Uzroci kolestaze
Uzrok kolestaze u trudnoći je još uvijek nejasan. Dokazano je da postoji određena genetska sklonost te se kolestaza u trudnoći češće javlja u obitelji.
Kao glavni krivac ovog poremećaja najčešće se spominju hormoni trudnoće. Steroidni hormoni koje posteljica proizvodi tijekom trudnoće rastu što se više približava termin poroda. Porast razina tih hormona u krvi vjerojatno usporava izlučivanje žuči iz jetrenih stanica u probavni trakt. Žuč, odnosno žučne kiseline i njihove soli nakupljaju se u jetrenim stanicama i kraju ulaze u krvotok, što dovodi do svrbeži kože. Žučne kiseline potom iz krvi kroz posteljicu prolaze i u krvotok bebe što može dovesti do komplikacija.

Rijetko smanjena produkcija žuči može u majke uzrokovati i poteškoće u probavi, odnosno apsorpciji masti i vitamina topivih u mastima iz hrane (vitamini A, D, E i K). To može rezultirati smanjenom proizvodnjom čimbenika zgrušavanja krvi ovisnih o vitaminu K i posljedično problemima sa zgrušavanjem krvi. Neki čimbenici koji mogu povećati rizik od razvoja kolestaze u trudnoći uključuju:
- kolestaza u trudnoći u prethodnim trudnoćama (60-70% žena ima ponovnu kolestazu tijekom iduće trudnoće)
- kolestaza u trudnoći u obiteljskoj anamnezi (majke, tete, sestre)
- oštećenje ili bolest jetre koja je postojala i prije trudnoće
- blizanačka trudnoća
Potencijalne komplikacije
Komplikacije kolestaze u trudnoći mogu se pojaviti kod majke ili bebe u razvoju.
Kod majki ovaj privremeni poremećaj funkcije jetre može utjecati na apsorpciju masti i u konačnici uzrokovati probleme sa zgrušavanjem krvi. No, ova je komplikacija rijetka, a budući problemi s jetrom su neuobičajeni i rijetki.
U beba komplikacije kolestaze u trudnoći mogu biti ozbiljne. One mogu uključivati:
- prijevremeni porod
- zamućenje plodove vode uslijed ispuštanja mekonija: mekonij je ljepljiva, zelena tvar koja se inače nalazi u crijevima bebe u razvoju, ali koja može prijeći u amnionsku tekućinu ako majka ima kolestazu; ulazak (udisanje) plodove vode s mekonijem može izazvati probleme s plućima djeteta u prvim danima života
- iznenadnu smrt djeteta u trudnoći prije poroda (mrtvorođenost)
Budući da komplikacije mogu biti vrlo opasne za vašu bebu, odmah se obratite svom liječniku ako počnete osjećati uporan ili jak svrbež.
Prevencija i liječenje
Ne postoji poznati način za sprječavanje kolestaze u trudnoći. U blažim oblicima bolesti, dostatan je samo pojačani nadzor djeteta i redovite kontrole razina žučnih kiselina u krvi. Kod težih oblika bolesti liječnik može uvesti i lijekove kojima se nastoji spustiti razina žučnih kiselina u krvi te se može razmotriti indukcija, tj. poticanje poroda prije termina.
Izvori: