Blizanci se razvijaju iz dviju odvojenih ili jedne zajedničke jajne stanice. Oko dvije trećine blizanaca potječe od dviju jajnih stanica koje istodobno ovuliraju te se oplode. To su dvojajčani blizanci. Djeca su genetski različita, mogu biti različitog spola i razvijaju se u vlastitom korionu i amnionu. Učestalost im je različita i ovisi o dobi, paritetu, naslijeđu, rasi.
Trećina blizanaca potječe od jedne oplođene jajne stanice koja se podijelila u dvije odvojene jedinke: to su jednojajčani ili identični blizanci. Učestalost im je stalna, jedna od 250 trudnoća, i neovisna je o dobi, paritetu, rasi i naslijeđu. Ako dijeljenje nastane tijekom prva tri dana od oplodnje, oba ploda imaju svoj amnion i korion, ako nastane kasnije od 4. do 8. dana – plodovi imaju jedan korion, a dva amniona, nakon 8. dana od oplodnje oba ploda su u jednom amnionu i jednom korionu. Ako dioba nastane još kasnije, plodovi se ne mogu potpuno podijeliti pa nastanu sijamski blizanci, no to su rijetk slučajevi.
Blizanci se zanose mnogo češće nego što se rađaju. Blizanac koji nestaje ili se pobacuje prije 12. tjedna trudnoće nazvan je vanishing twin. Nerijetko, krvarenje tijekom rane trudnoće posljedica je odumiranja jednog od dvaju zanesenih plodova.
Majčino tijelo prilagođava se na višeplodnu trudnoću izraženije nego na jednoplodnu. Porast volumena cirkulirajuće krvi veća je u višeplodnim trudnoćama pa je vrijednost hemoglobina prosječno niža nego u jednoplodnim trudnoćama. Gubitak krvi veći je nakon završetka blizanačke trudnoće, i to gotovo dvostruko. Uterus raste brže i u konačnici njegov je volumen veći. Stoga se trudnicama s blizanačkom trudnoćom još više preporučuje uzimanje nadomjesnih preparata vitamina, minerala, željeza, folne kiseline te esencijalnih masnih kiselina (naša je preporuka PreMama duo)
Dok se u trudnoća s jednim plodom preporučuje kalorijski unos povećati za oko 200 kcal/dan, u blizanačkim trudnoćama preporučuje se taj unos povećati na 300 dodatnih kalorija.
Kod blizanaca prijevremeni se porod događa i u do 50% slučajeva, a intrauterini zastoj rasta pojavljuje se u njih 25-40%. U jednojajčanih blizanaca sve te komplikacije su učestalije.
U višeplodnih trudnoća valja očekivati raniji porast vrijednosti krvnog tlaka te veću učestalost preeklampsije. Isto tako možemo očekivati povećanje učestalosti gestacijskog dijabetesa, HELLP sindroma i drugih poremećaja trudnoće. Zato je važno dovoljno mirovati tijekom većeg dijela trudnoće.
Rast djece iz višeplodnih trudnoća valja pažljivo nadzirati. Blizanci počinju odstupati od uobičajenog tempa rasta jednoplodnih otprilike nakon 28. tjedna. Optimalno bi bilo obavljati pregled svaka 3-4 tjedna, a po potrebi i ranije, jer nejednaki rast blizanaca nije rijedak.
Porođaj višeplodnih trudnoća često prate nepravilnosti trudova, abnormalne prezentacije, prolaps pupkovine, abrupcija posteljice, nisko sijelo posteljice i nasjela posteljice te krvarenja zbog atonije i nepravilnog ljuštenja posteljice. Zbog svega toga blizanačke trudnoće često završe carskim rezom.
Ako se postignu optimalni uvjeti za vaginalni porod, pravilo da se drugi blizanac mora roditi najkasnije 30 minuta nakon prvoga danas više ne vrijedi. Ako nema komplikacija, a fetalna srčana akcija drugog blizanca nadzire se i uredna je, porođaj može uslijediti i nakon duljeg vremena. Ako se, međutim, tijekom porođaja drugog blizanca pojave poremećaji srčane akcije ili komplikacije u majke, koje bitno ugrožavaju njezin život, možemo se odlučiti za porođaj drugog blizanca hitnim carskim rezom.
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštivanje smjernica koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava ne moraju nužno podlijegati istim regulatornim zahtjevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih trećih strana podliježu uvjetima i obavijestima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana. Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo da se informirate na tim stranicama o pravilima korištenja, uključivo i pravilima privatnosti koja se primjenjuju na tim stranicama.