Mnoge žene imaju određene kronične bolesti i važno je procijeniti kako će bolest utjecati na trudnoću. O tome kako tretirati kronične bolesti tijekom trudnoće piše Ksenija Jakopinčić, dr. med., spec. ginekologije i opstetricije
Trudnoća je stanje u kojem se ženino tijelo mijenja. Stoga bi bilo poželjno da svaka žena koja planira trudnoću obavi prekoncepcijsko savjetovanje i preventivni ginekološki pregled.
Savjetovanjem bi se procijenilo postojanje rizičnih faktora koji bi tijekom trudnoće mogli uzrokovati određene komplikacije za majku i njezino nerođeno dijete. Mnoge žene imaju određene kronične bolesti i važno je procijeniti kako će bolest utjecati na trudnoću i trudnoća na kroničnu bolest. U današnje vrijeme žene rađaju uglavnom kasnije i velik je broj trudnica stariji od 35 godina, što povećava i broj trudnica s kroničnim bolestima.
Najčešće kronične bolesti koje imaju utjecaja na buduću trudnoću su: anemija, astma, arterijska hipertenzija i bolesti srca, hipotireoza, migrena, depresija i drugi psihički poremećaji te dijabetes.
Anemija u trudnoći
Anemija ili slabokrvnost je stanje kad je razina hemoglobina u krvi manja od 110 g/l. Žene često već na početku trudnoće imaju nizak hemoglobin zbog mjesečnica i neadekvatne prehrane. U trudnoći se potrebe za željezom povećavaju zbog potreba fetusa, posteljice i povećanog volumena krvi. Simptomi anemije su: umor, glavobolja, vrtoglavica, zaduha, blijede sluznice i koža, osjećaj lupanja srca i sklonost infekcijama. Anemija se liječi peroralnim ili intravenskim preparatima željeza, a povremeno i transfuzijama krvi. Liječenje je obavezno kako bi se spriječio zastoj rasta ploda, prijevremeni porođaj i intrauterina smrt ploda te kako bi se majka brže oporavila nakon porođaja s obzirom na gubitak krvi uzrokovan porođajem.
Astma u trudnoći
Astma je kronična bolest dišnih putova koja zbog različitih unutarnjih ili vanjskih podražaja dovodi do potpunog ili djelomičnog prolaznog suženja bronha. Simptomi su: otežano disanje (dispneja), napadaji kašlja, pritisak u prsima i piskanje (wheezing). U trudnoći se sluznica dišnog sustava fiziološki mijenja. U trećine trudnica astma se pogorša, trećina ne osjeća neke promjene, a u trećine trudnica se čak poboljša. Antiastmatici (bronhodilatatori, kortikosteroidi) nisu pokazali štetne učinke na fetus i astmu svakako treba pravilno liječiti jer loše kontrolirana astma povećava opasnost od preeklampsije, intrauterinog zastoja ploda, prijevremenog porođaja i povećava perinatalni mortalitet.
Arterijska hipertenzija i srčane bolesti u trudnoći
Arterijska hipertenzija je povišen krvni tlak iznad 140/90 mm Hg. Hipertenziju trudnica može imati prije trudnoće ili se može razviti u trudnoći (gestacijska hipertenzija). Komplikacije trudnoće mogu biti vrlo ozbiljne – intrauterini zastoj ploda, preeklampsija i prijevremeno odljuštenje posteljice (abrupcija) koje može dovesti do smrti majke i ploda. U trudnoći biramo za liječenje antihipertenzive koji nemaju štetan učinak na fetus.
Trudnice sa srčanim bolestima imaju 100 puta viši rizik smrti nego zdrave trudnice. Stoga je važna suradnja ginekologa i kardiologa tijekom cijele trudnoće i tijekom planiranja porođaja.
Hipotireoza u trudnoći
Simptomi hipotireoze poput umora, zatvora i debljanja preklapaju se sa simptomima trudnoće. Svakoj se trudnici na početku trudnoće provjerava serumska vrijednost TSH-a koja bi u prvom tromjesečju trebala biti manja od 2.5 mU/l, a u drugom i trećem tromjesečju ispod 3.0 mU/l. Hipotireoza je povezana s povećanim rizikom od gubitka trudnoće i razvojem neuroloških komplikacija fetusa, stoga se liječi levotiroksinom uz redovite kontrole TSH-a.
Migrena u trudnoći
Oko 18% žena ima neku vrstu kronične glavobolje. Zbog povišene razine estrogena u prvom tromjesečju glavobolje se često pogoršavaju ili pojavljuju po prvi put u kroničnom obliku. Lijekovi koji se koriste za prevenciju napadaja migrene uglavnom su kontraindicirani u trudnoći i stoga bi trebalo tražiti alternativne metode poput puno odmora, masaže, pravilne prehrane i izbjegavanja hrane i situacija koje izazivaju napadaje, U slučaju napadaja koji ne prestaju prilikom primjene uobičajenih analgetika poput paracetamola i ibuprofena treba procijeniti rizike i korist i svakako majci omogućiti što kvalitetniju skrb.
Depresija u trudnoći
Ljudi koji boluju od depresije često imaju neke od sljedećih simptoma: manjak energije, nesanicu ili pretjeranu potrebu za snom, zabrinutost, tjeskobu, nemir, promjene apetita, smanjenu koncentraciju, osjećaj krivnje i bezvrijednosti te suicidalne misli. Tijekom trudnoće i u babinju čest je osjećaj zbunjenosti, nervoze, straha i ljutnje i vrlo je teško odrediti granicu pri kojoj je ženi potrebna stručna pomoć. Mnoge žene osjećaju sramotu zbog tog osjećaja jer bi im to trebalo biti najsretnije doba u životu. Najvažnije je na vrijeme potražiti stručnu pomoć. Kod pacijentica s depresijom i psihičkim bolestima važna je suradnja obiteljskog liječnika, ginekologa i psihijatra. Mogućnosti liječenja su različite, a uključuju pojedinačno savjetovanje, individualnu psihoterapiju, grupnu terapiju te liječenje antidepresivima koji nisu kontraindicirani u trudnoći.
Dijabetes mellitus
Svim ženama u generativnoj dobi koje boluju od dijabetesa tip 1 i 2 (šećerna bolest) potrebno je detaljno savjetovajne prije trudnoće kao i dobra prekoncepcijska priprema koja uključuje kontrolu glikemije i procjenu rizika mogućih komplikacija. Kod trudnica s preegzistentnim dijabetesom povišen je rizik od urođenih malformacija ploda, spontanog pobačaja, prijevremenog porođaja, preeklampsije i fetalne makrosomije. Stoga je važno pridržavati se dijabetičke dijete, baviti se tjelovježbom, prilagoditi terapiju inzulinom i redovito kontrolirati razinu šećera u krvi.
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštivanje smjernica koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava ne moraju nužno podlijegati istim regulatornim zahtjevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih trećih strana podliježu uvjetima i obavijestima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana. Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo da se informirate na tim stranicama o pravilima korištenja, uključivo i pravilima privatnosti koja se primjenjuju na tim stranicama.