Rizik od krvnih ugrušaka tijekom i nakon trudnoće: Koji su simptomi i kako ih možete spriječiti?
Svaka žena koja je rodila doživjet će postporođajno krvarenje. I svaka žena koja je rodila može razviti krvne ugruške. Također, većina krvnih ugrušaka nastaje nakon poroda, ali neke trudnice mogu doživjeti rizik od krvnih ugrušaka tijekom trudnoće. Rizik za razvoj krvnih ugrušaka je povećan 6 tjedana nakon porođaja. Većina komplikacija uslijed krvnih ugrušaka posljedica je ozljeda koje se javljaju tijekom poroda. Rizik je veći nakon carskog reza nego nakon vaginalnog porođaja. Postoji nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir kada su u pitanju rizici povezani s razvojem krvnih ugrušaka.
Što je krvni ugrušak, pitate se?
Krvarenje je prilično često u postporođajnom razdoblju. To znači da se vaše tijelo oporavlja od poroda i da dolazi do “otpadanja” sluznice maternice.
Postoje dvije glavne vrste krvnih ugrušaka koje žene mogu doživjeti nakon poroda:
Prva vrsta je ona koja prolazi kroz vaginu nakon poroda. Rezultat je obilnog izlučivanja sluznice maternice. I naravno, zbog odstranjivanja posteljice nakon porođaja. Ova vrsta ugruška potpuno je bezopasna i očekuje se da u potpunosti izađe iz tijela žene kroz vaginu. Postoji jedan prilično precizan način da prepoznate krvni ugrušak redovitog krvarenja u postporođajnom razdoblju i to prema izgledu. Krvni ugrušak je masa krvi koja se lijepi zajedno i tvori želatinastu strukturu ili sluz. Redovito postporođajno krvarenje nije tako viskozno i nema želatinastu strukturu.
Druga vrsta ugruška je malo opasnija, na sreću rjeđa, i treba je liječiti medicinsko osoblje. Medicinski izraz za ovaj ugrušak je duboka venska tromboza ili DVT. Obično se javlja u nozi, ruci, bedru ili zdjelici žene i ako se ne liječi može uzrokovati brojne zdravstvene probleme.
Koji su čimbenici rizika za duboku vensku trombozu nakon poroda?
Evo o čemu se radi. Žena može razviti DVT tijekom trudnoće, tijekom poroda i nakon poroda. I ne postoji samo jedan profil žena koje mogu razviti DVT. Međutim, rizik od razvoja DVT-e u trudnoći povećava se ako žena ima genetsku predispoziciju za krvne ugruške ili ih je imala u prošlosti. Starija dob majke, pretilost i smanjena pokretljivost dodatni su čimbenici, ali također i ako žena ima neka prethodna zdravstvena stanja poput visokog krvnog tlaka ili dijabetesa, težih infekcija, i drugih. Kirurške procedure (primjer carski rez) jedan su od ozbiljnijih faktora kao I primjena estrogene terapije tijekom trudnoće.
Ali što je sa simptomima? Kako možete znati razvijate li krvne ugruške?
Ako ste trudni ili ste tek rodili, vodite računa o simptomima kao što su otežano disanje, vrućica, bol (kada hodate ili stojite) i otekline. Također, vene koje izgledaju veće nego što je normalno ili promjena boje i crvenilo na vašoj koži mogu ukazivati na razvoj krvnih ugrušaka pa vodite računa o tim mogućim simptomima.
Što učiniti kako biste spriječili razvoj krvnih ugrušaka?
Ako ste trudni ili ste nedavno rodili, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste spriječili razvoj krvnih ugrušaka. Kretanje može pomoći u prevenciji. Liječnici mogu savjetovati da izbjegavate mirno sjedenje duže vrijeme, a to vrijedi i nakon poroda. Znamo da je teško, ali morat ćete se motivirati da se malo više krećete. Liječnički tim vam može savjetovati da hodate čak i odmah nakon poroda, kako biste spriječili stvaranje krvnih ugrušaka. Da, znamo, otečeni ste, umorni i u bolovima, posljednje što vam treba je hodanje. Međutim, može vam donijeti više koristi nego štete.
Međutim, ako se ipak razviju krvni ugrušci, vaš liječnik će vam preporučiti odgovarajuće liječenje. Pokušajte ostati mirni tijekom ovog razdoblja. Liječnički tim koji vas je vodio kroz trudnoću i kasnije porod pobrinut će se da se krvni ugrušci ne razviju. Ali ako se ipak pojave, ne brinite previše jer postoji učinkovit tretman, a dugoročnih učinaka neće biti ni za vas ni za vašu bebu.
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštivanje smjernica koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava ne moraju nužno podlijegati istim regulatornim zahtjevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih trećih strana podliježu uvjetima i obavijestima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana. Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo da se informirate na tim stranicama o pravilima korištenja, uključivo i pravilima privatnosti koja se primjenjuju na tim stranicama.