Rh nekompatibilnost tijekom trudnoće: što učiniti u vezi s tim?
Od brojnih pretraga koje će trudnica obaviti tijekom trudnoće, jednostavne krvne pretrage svakako su jedne od njih. Ovim testovima se utvrđuje krvna grupa trudnice i naravno njen Rh faktor.
Doći ćemo do važnosti krvnih pretraga tijekom trudnoće, ali za sada pogledajmo pobliže Rh faktor. Što je to Rh faktor i zašto je važan?
Rh faktor: važan protein koji svi imamo
Rh faktor može se naći u nekim crvenim krvnim stanicama. Nemaju svi ljudi ovaj protein, ali oni koji ga nose, imaju krvnu grupu koja se zove Rh pozitivna. Oni koji ga ne nose, imaju Rh negativnu krvnu grupu. Svatko od nas nasljeđuje ovaj protein od svojih bioloških roditelja, no kada, kako i zašto zbog njega mogu nastati komplikacije tijekom trudnoće?
Rh inkompatibilnost i moguće komplikacije
Rh inkompatibilnost u trudnoći je stanje koje se razvija kada trudnica s Rh negativnom krvnom grupom nosi dijete s Rh pozitivnom krvnom grupom. Različiti tipovi Rh faktora kod bebe su ono što uzrokuje Rh nekompatibilnost. Jednostavnim riječima, Rh-negativna krvna grupa majke tretira Rh-pozitivne stanice djeteta kao stranu tvar i napada ih. Kako? Stvaranjem antitijela koja djeluju protiv bebine krvne grupe. Simptomi RH inkompatibilnosti kod bebe mogu varirati od blagih do teških, ali pri rođenju uobičajeni simptomi su žutica, nizak tonus mišića i letargija.
Ako ste vi Rh negativni, a vaš partner Rh pozitivan, u prvoj trudnoći bi sve trebalo biti dobro. Međutim, ako ste u drugoj ili trećoj trudnoći, trebali biste razgovarati sa svojim liječnikom o ovome. Također, može biti potrebno napraviti Coombsov test. Uz jednostavan uzorak krvi, zdravstveni djelatnici će utvrditi imate li Rh inkompatibilnost sa svojom bebom.
Koji je postupak?
Ne brinite, dobra vijest je da postoji tretman Rh inkompatibilnosti i vaše sljedeće trudnoće trebale bi biti sigurne. Ukoliko medicinski tim koji vas vodi utvrdi da možda imate Rh inkompatibilnost sa svojom bebom, tada ćete vjerojatno dobiti dvije injekcije Rh imunoglobulina. Prvu oko 27. tjedna trudnoće, a drugu unutar 72 sata nakon poroda. Te bi vas injekcije trebale zaštititi u daljnjoj trudnoći ako ih odlučite primiti. Hoćete li primiti tretman također ovisi i o tome jeste li imali spontani pobačaj u prethodnoj trudnoći jer vaše tijelo to računa kao prvu trudnoću.
Ako ste buduća majka s Rh negativnom krvnom grupom, opustite se. I dalje možete imati zdravo dijete čak i ako imate RH inkompatibilnost s njim. Najbolje je informirati se o svojoj i partnerovoj krvnoj grupi, a ostalo prepustiti medicinskom timu. Prenatalna skrb iznimno je važna i može spriječiti moguće komplikacije tijekom trudnoće. Rh inkompatibilnost se gotovo u potpunosti može spriječiti i vi i vaša beba biste trebali biti dobro.
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštivanje smjernica koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava ne moraju nužno podlijegati istim regulatornim zahtjevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih trećih strana podliježu uvjetima i obavijestima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana. Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo da se informirate na tim stranicama o pravilima korištenja, uključivo i pravilima privatnosti koja se primjenjuju na tim stranicama.