Rutinske pretrage koje se rade tijekom trudnoće pomažu pravovremenom prepoznavanju i liječenju svih rizičnih faktora u cilju zaštite majke i djeteta od začeća do poroda. O obaveznim i preporučenim pregledima tijekom trudnoće piše Ivo Balenović, dr. spec. ginekologije i opstetricije.
U zaštiti zdravlja trudnice i djeteta ključna je uloga redovne prenatalne skrbi. Prenatalna zaštita trudnica omogućuje prevenciju, pravovremeno prepoznavanje i liječenje svih bolesti koje mogu ugroziti trudnoću te ženama pruža savjete o ponašanju tijekom trudnoće. Rutinske pretrage koje se rade tijekom trudnoće pomažu pravovremenom prepoznavanju i liječenju svih rizičnih faktora u cilju zaštite majke i djeteta od začeća do poroda. Preporuka je da se pregledi obavljaju jednom mjesečno do 32. tjedna trudnoće. Od 32. do 36. tjedna trudnoće kontrolni pregledi provode se dva puta mjesečno, nakon 36. tjedna jednom tjedno, a prema potrebi i češće.
Ciljevi prenatalne skrbi su traženje, dijagnostika i liječenje bolesti trudnica koje su postojale prije zanošenja (hipertenzija, dijabetes, bubrežne bolesti, kronične infekcije),poznavanje i liječenje bolesti koje se jave tijekom trudnoće (prijeteći pobačaj, prijeteći prijevremeni porod, hipertenzija, uroinfekcija, kolestaza) te prepoznavanje i liječenje bolesti djeteta (malformacije, infekcije, zastoj rasta djeteta).
Pregledi u trudnoći
Prvi pregled potrebno je napraviti što prije nakon postavljanja dijagnoze trudnoće, a svakako prije početka drugog tromjesečja. Na prvom pregledu potrebno je uzeti opću i opstetričku anamnezu, izračunati gestacijsku dob i odrediti termin porođaja te obaviti pregled u spekulima i bimanualnu palpaciju. Potrebno je uzeti citološki obrisak, ako je od zadnjeg prošlo više od godinu dana, te odrediti osnovne laboratorijske nalaze: KKS, urin, GUK. Mora se provesti testiranje na hepatitis B antigen i odrediti vrijednost TSH. U dogovoru s trudnicom planira se test probira na kromosomopatije. Kod žena s nepovoljnom reprodukcijskom anamnezom (ako su ranije pobacivale, rađale mrtvu djecu, rađale prije termina) planiraju se cervikalni brisevi
Na daljnjim pregledima analiziraju se rezultati laboratorijskih pretraga te planiraju daljnji postupci. Kod trudnoća bez komplikacija uobičajenom dinamikom od svaka 4 tjedna nastavljaju se pregledi do 32. tjedna, a potom do kraja slijede učestaliji pregledi.
Tijekom svakog pregleda treba izmjeriti krvni tlak trudnice, kontrolirati prirast tjelesne težine, odrediti prisutnost proteina u urinu, obaviti pregled u spekulima i bimanualni pregled.
Test oralnog opterećenja glukozom (OGTT) radi se između 24. i 28. tjedna. Kod Rh negativnih trudnica potrebno je odrediti testove senzibilizacije između 32. i 34. tjedna. Između 32. i 36. tjedna uzima se bris rodnice na beta hemolitički streptokok. Nakon navršenog 37. tjedna obavezna je kardiotokografija, a nakon navršenih 40 tjedana radi se amnioskopija svaki drugi dan.
Probir na kromosomopatije
Kombinirani probir označuje procjenu fetalnog rizika za kromosomopatije procjenom kombinacije ultrazvučnih biljega kromosomopatije i biokemijskog probira (određivanje serumskih biljega PAP-AA i free beta HCG). Ultrazvučni biljezi za kromosomopatije obuhvaćaju mjerenje nuhalnog nabora, prisutnost nosne kosti, dvije umbilikalne arterije, procjenu protoka kroz duktus venozus i prisutnost trikuspidalne regurgitacije.
Ako trudnica spada u skupinu niskog rizika, nisu potrebne daljnje mjere, kao i kod trudnica s umjerenim rizikom, kada daljnje mjere nisu nužne ako su ultrazvučni biljezi negativni.
Ako su ultrazvučni biljezi prisutni kod trudnica s umjerenim rizikom, kao i kod trudnica s visokim rizikom za kromosomopatije, preporučuje se kariotipizacija.
Trudnicama su danas na raspolaganju dvije skupine testova: NIPT – neinvazivno sekvenciranje fetalnih eritrocita iz majčine krvi i invazivni testovi tipa biopsije korionskih resica (CVS) ili punkcije plodove vode (amniocenteza).
Ultrazvučni pregledi
Prvi ultrazvučni pregled radi se potkraj prvog tromjesečja kako bi se precizno utvrdila gestacijska dob mjerenjem udaljenosti tjeme-trtica (CRL). Određivanje ovog parametra (CRL) je najtočnija metoda određivanja gestacijske dobi zbog najmanjih individualnih bioloških raznolikosti do 12. tjedna trudnoće. Potrebno je utvrditi prisutnost srčane akcije te ciljano pretražiti ultrazvučne biljege kromosomopatija. Drugi ultrazvučni pregled radi se oko 20. do 22. tjedna kako bi se otkrile najčešće malformacije. Treći ultrazvučni pregled radi se krajem trećeg trimestra kako bi se procijenila tjelesna težina djeteta i prezentacija te procijenila količina plodove vode.
Tijekom prvih 12 tjedana potrebno je uzimati 400 µg folne kiseline, a nakon toga neki od vitaminsko-mineralnih pripravaka. Ako je u prethodnoj trudnoći dijagnosticirana komplikacija zatvaranja neuralne cijevi, preporuka je 5 mg folne kiseline.
U trudnoći se preporučuje prehrana bogata vitaminima i mineralima: voće, povrće, žitarice, riba i mliječni proizvodi. Potrebno je izbjegavati hranu bogatu mastima i šećerima. Od 4. mjeseca potrebno je unositi dodatnih 200 do 300 kalorija na dan. Dopušteni prirast tjelesne težine je između 10 i 12 kg. Trudnoća je normalan fiziološki proces, ali ujedno i razdoblje tijekom kojeg se događaju velike promjene u organizmu koje utječu na cjelokupno funkcioniranje žene. Prenatalna skrb je usmjerena na prevenciju bolesti i patoloških stanja tijekom trudnoće i poroda. Cilj prenatalne skrbi prevencija je i liječenje bolesti prakticiranjem redovitih pregleda tijekom trudnoće. Prenatalna zaštita usmjerena je na edukaciju majki i njihove okoline u svrhu očuvanja zdravlja, mijenjanja stila života u pozitivnome smjeru, prepoznavanja ugrožavajućih čimbenika i simptoma te minimalno invazivne metode dijagnostike i liječenja komplikacija koje se javljaju u trudnoći u svrhu postizanja najboljeg mogućeg ishoda za majku i dijete
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštivanje smjernica koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava ne moraju nužno podlijegati istim regulatornim zahtjevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih trećih strana podliježu uvjetima i obavijestima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana. Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo da se informirate na tim stranicama o pravilima korištenja, uključivo i pravilima privatnosti koja se primjenjuju na tim stranicama.