Dojenje - Pre Mama DUO

Dojenjе

Sada kada je Vaša beba stigla, započinjete novu fazu u životu. No, morate uzeti u obzir činjenicu da u ovom trenutku morate vratiti snagu kako biste svakodnevno brinuli o svom zdravlju i zdravlju svog djeteta.

Dojenje

Je li dojenje za mene pravi odabir?

Majčino mlijeko je najbolji odabir za bebu jer je savršeno formulirano. Vaše mlijeko sadrži sve potrebne hranjive sastojke i štiti dijete od infekcija i bolesti.

Dojenje je korisno i za Vas. Pomaže Vašem tijelu da vrati svoj oblik prije trudnoće i može smanjiti rizik od raka dojki i jajnika, osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti i pretilosti. Zapamtite, dojenje je jeftino i majčino mlijeko je lako dostupna hrana za Vaše dijete.

Za neke žene dojenje je prirodno i lako dok je drugima teže i potrebno im je više strpljenja i odlučnosti, pogotovo ako su prvi put postale mame.

Međutim, postoje određeni razlozi kada žena ne može dojiti ili ako dijete ima problema s hranjenjem, jer je proizvodnja mlijeka povezana s potražnjom. Mnoge žene tijekom dojenja osjećaju bol, imaju napuknute bradavice, čak i blokirane kanaliće i infekcije, što može biti vrlo izazovno i na kraju dovesti do odluke da se ne doji, osobito ako to utječe na emocionalno zdravlje. Neke žene mogu razviti ozbiljnu anemiju ili druga zdravstvena stanja, kada se ne preporučuje dojiti.

Nakon što ste pažljivo razmotrili opcije i odlučili ne dojiti, nemojte zbog toga osjećati krivnju. Adaptirano mlijeko će osigurati Vašoj bebi sve što joj je potrebno za rast i razvoj. To je također dobra prilika da se Vaš partner uključi u ovaj proces, a za Vas to može značiti manje brige da će se sve što jedete i pijete prenijeti Vašoj bebi.

Bez obzira na to jeste li odlučili dojiti ili ne, proces hranjenja je sjajan način uspostavljanja povezanosti s Vašom bebom, tako što ćete ju držati blizu sebe, uspostaviti kontakt očima te lagano i nježno razgovarati. Naposljetku, roditeljstvo je više od dojenja.

...

Odlučili ste dojiti …

Prvih nekoliko dana Vaše će dojke proizvoditi žućkasto obojenu tekućinu, kolostrum. Kolostrum je važan kako bi pomogao probavnom sustavu Vašeg djeteta da uspostavi funkciju koju ima i zaštiti ga od infekcija. Nakon toga će Vaše grudi početi proizvoditi mlijeko, a Vi ćete početi osjećati da su one punije i toplije.

Najzahtjevnije razdoblje je tijekom prvog mjeseca, kada i Vi i Vaša beba tek učite tehniku dojenja. Hranjenje će vjerojatno biti češće i duže, sve dok beba ne stekne određenu snagu i ritam. Važno je znati da dojenje potiče stvaranje mlijeka, tako da će se količina mlijeka koju ćete proizvesti povećati ili smanjiti ovisno o tome koliko često dojite bebu. Stoga se preporučuje da dojite Vaše dijete kad god ono pokazuje zanimanje za dojenje (odgovorno hranjenje), iako se na početku može činiti da ne uspijevate napraviti ništa jer cijelo vrijeme dojite.

Kada je dijete gladno, može postati nemirno, sisati prste ili šaku, ili okrenuti glavu i otvoriti usta. Najbolje je da bebu odmah nahranite, jer bebu koja plače može biti teško nahraniti.

Kako dojiti?

Dojenje je tehnika koju i majka i beba trebaju usvojiti, a to može potrajati neko vrijeme pa ćete trebati puno strpljenja. Ako ste prvi put mama, vrlo je važno naučiti tehniku dojenja. Stoga, ako već niste išli na tečaj dojenja, možete se posavjetovati s patronažnom sestrom kako bi vam pomogla da naučite tehnike dojenja i podijelite važne savjete. To će Vam pomoći da budete sigurni da se Vaša beba pravilno hrani i poveća Vaše samopouzdanje kako biste ustrajali u svojoj odluci da dojite.

Dijete možete dojiti u različitim položajima, ali važno je da se udobno smjestite. Možete koristiti jastuke i podloge ako Vam koriste. Glava i tijelo Vaše bebe trebaju biti u istoj ravnini, a potpora treba biti na vratu, ramenima i leđima, tako da bebe mogu pomicati glavu kako bi lakše mogle gutati. Dijete treba prinijeti na dojku da bi ju čvrsto zahvatila i imala pravilan čvrst hvat, a ne da dojka bude samo prislonjena na usta djeteta. Najbolje je usmjeriti djetetov nos prema bradavici kako bi beba otvorila usta. Vrlo je važno da vaša beba cijelim ustima zahvati dojku, tako da cijela bradavica završi u ustima. Njihovu glavu treba lagano nagnuti unatrag i najprije njihovu bradu prisloniti na dojku, tako da je nos prohodan za disanje.

Najbolje je naizmjence zamijeniti lijevu i desnu dojku na svakom podoju. Za vrijeme jednog podoja, ako se Vaše dijete hrani s obje dojke, pokušajte najprije isprazniti jednu dojku, a zatim pređite na drugu. To je važno jer je početna količina mlijeka tekuća, a slijedeća je gusta i bogata kalorijama.

Možda ćete primijetiti da imate višak ili manjak mlijeka u Vašim grudima. To je normalno, a vrijeme proizvodnje mlijeka trebalo bi se uskladiti s obrascem hranjenja Vaše bebe.

Ako imate višak mlijeka u grudima, više nego što Vaša beba može pojesti, pokušajte pritisnuti dojku da nešto od viška mlijeka iscuri prije nego što dojite dijete. Može doći do curenja mlijeka iz Vaših dojki što je normalno i pokazuje da imate dovoljno mlijeka. Za Vašu veću ugodu mogu Vam koristiti jastučići za dojke.

Trebate biti svjesni da višak mlijeka, ako se ne isprazni duže vrijeme, može uzrokovati upalu tkiva dojke, koja se naziva mastitis. Vaše grudi bi bile crvene, otečene, vruće i bolne. A također možete dobiti simptome poput groznice i glavobolje. Važno je nastaviti dojenje bebe jer je to najbolji način da se mastitis izliječi. Ako se nakon nekoliko dana simptomi i dalje javljaju, posjetite Vašeg liječnika.

Možda ćete također osjetiti manje stvaranje mlijeka i primijetiti da je Vaše dijete uznemireno nakon dojenja i ne dobiva na težini. U tom slučaju razmislite o korištenju adaptiranog mlijeka uz dojenje i razgovarajte o toj mogućnosti s djetetovim pedijatrom.

Dobiva li moje dijete dovoljno mlijeka?

Vjerojatno jedna od najvećih briga koju većina novih majki koje doje ima u prvim danima života djeteta je dobiva li beba dovoljno mlijeka. Ne možete izmjeriti količinu mlijeka koju proizvodite, ali postoje određeni znakovi koje možete pratiti. Nakon dojenja beba bi trebala biti zadovoljna i sretna. Mokre i suhe pelene također su dobar pokazatelj. Nakon nekoliko dana beba bi trebala imati najmanje 6 mokrih (teških) pelena u 24 sata, a vrlo je važno da je stolica mekana i žućkaste boje.

Normalno je da Vaše dijete tijekom prva dva tjedna izgubi dio svoje početne tjelesne težine, ali onda bi ju trebalo početi dobivati, što je također pokazatelj ima li dovoljno mlijeka.

Dojenje ne bi smjelo biti bolno, ali prvih nekoliko dana Vaše bradavice mogu biti bolne, što je normalno. Ako su Vaše bradavice suhe, napuknute ili krvare, Vaša beba vjerojatno ne prihvaća cijelu dojku i nema dobar hvat. Možete pokušati koristiti proizvode za njegu bradavica tijekom dojenja, ali je najbolje da se konzultirate s Vašim liječnikom kako biste omogućili pravilno dojenje.

Neka dojenje bode ugodno

Za veću ugodu tijekom dojenja možete razmisliti o nošenju posebnih grudnjaka koji su vrlo praktični i omogućavaju trenutačan pristup dojkama. Također je prikladno nositi udobne majice i majice s gumbima na prednjoj strani, a ako dojite na otvorenom, šal oko ramena omogućit će Vam više intimnosti i udobnosti.

Pravilna prehrana za novu mamu

Bez obzira dojite li ili ne, vrlo je važno da vaša prehrana bude što zdravija. Možda Vam zbog trudnoće nedostaju određeni mikronutrijenti, a sve obveze koje dolaze s brigom o djetetu mogu biti vrlo iscrpljujuće. Trebat će vam uravnotežena prehrana koja će Vam pomoći da izdržite svakodnevne zahtjeve.

Ako dojite, trebat će Vam prehrana koja zadovoljava ne samo Vaše potrebe, nego i ona koja osigurava dovoljno hranjivih tvari za majčino mlijeko visoke kvalitete, kako bi se omogućio rast i razvoj Vaše bebe. To je osobito važno u prvih nekoliko mjeseci života djeteta kada su bebe ovisne samo o prehrani koju dobiju tijekom dojenja.

Ponovno je važno držati se prehrane koja je bogata svježim voćem i povrćem, dobiti potrebne vitamine i minerale, kao i vlakna za dobru probavu.

Dobri izvori ugljikohidrata su kruh, krumpir, riža, tjestenina i žitarice. Odaberite cjelovite inačice kad god možete i ostavite koru na krumpiru kada ga pečete, kako biste povećali količinu unesenih vlakana. Proteine možete dobiti iz mesa, jaja, ribe i mliječnih proizvoda. Grah, grašak i leća su dobra zamjena za meso. Kako se ne biste previše udebljali, preporučuje se da se uglavnom držite nezasićenih masnoća, poput biljnog ulja.

Možda ćete primijetiti da Vaše dijete reagira na određenu hranu koju jedete tijekom dojenja te ćete možda morati napraviti neke preinake u Vašem jelovniku. Opet se pokušajte držati različitih planova prehrane koliko god je to moguće, kako biste dobili dovoljno potrebnih hranjivih tvari.

Ne zaboravite piti puno vode kako biste bili hidrirani. Neke žene osjećaju povećanu žeđ kada doje.

Uključivanje i nekih vrsta masne ribe, bogate omega-3 masnim kiselinama (losos, pastrva, srdela, skuša) u vašu prehranu važno je i nakon trudnoće, pogotovo ako ste dojilja. Dokazano je da majčin dnevni unos od 200 mg DHA doprinosi normalnom razvoju mozga i očiju dojenčadi.

Ako sumnjate u podrijetlo ribe i brinete se o mogućim onečišćujućim tvarima ili ako vam je prikladnije uzimati dodatak prehrani, jednostavno se oslonite na PreMama duo jer sadrži točno potrebnu količinu DHA.

Međutim, ako niste sigurni u izbor prehrane, savjetujte se s liječnikom ili nutricionistom.

Što izbjegavati?

Trebali biste izbjegavati prerađenu i slatku hranu, jer je bogata kalorijama, ali je siromašna nutrijentima. Ona će Vam otežati vraćanje Vaše kilaže prije trudnoće.

Iako možete osjetiti da trebate više kofeina u borbi protiv umora, preporučuje se da unos kofeina bude što manji, jer on može učiniti Vaše dijete nemirnim i dodatno ometati Vaše vlastite obrasce spavanja. Imajte na umu da osim kave i čaj, čokolada i određena bezalkoholna pića sadrže kofein te budite oprezni s njihovom upotrebom.

Tijekom dojenja treba izbjegavati alkohol i pušenje jer i oni mogu negativno utjecati na Vaše dijete.

Napokon, unatoč svim naporima i uloženom trudu oko prehrane, teško je održavati istu razinu te često niste sigurni da su nutrijenti iz Vaše prehrane dostatni za Vaše potrebe. Zahvaljujući esencijalnim hranjivim tvarima PreMama duo je formulirana tako da i nakon trudnoće pomaže ženama, posebno majkama koje doje u očuvanju vlastitog zdravlja te zdravlja njihovih beba.

Način života nakon trudnoće

Sada kada je Vaša beba stigla, započinjete novu fazu u životu. Odmah nakon porođaja, neke se žene osjećaju vrlo sretno i uzbuđeno, ali ne brinite ako se Vi tako ne osjećate, jer je sasvim normalno u početku imati „zbrkane emocije“.

Ako ste prvi put mama, svaka sitnica vezana uz Vašu bebu za Vas će biti novo iskustvo, što bi moglo biti i lijepo i naporno u isto vrijeme. 

Nedostatak sna tijekom noći je vjerojatno najveći izazov za svaku mamu i može utjecati na Vas i fizički i emocionalno. Pratite ritam Vašeg djeteta i odmarajte se kad Vaše dijete spava. Naučite odrediti prioritete, učiniti samo ono što je potrebno, a ostale kućne obveze što češće ostaviti drugima. Sasvim je u redu tražiti pomoć i prihvatiti ju kada se ona ponudi.

Neke žene mogu proći kroz depresiju nakon poroda. Obično bi se osjećale tužno, nemoćno, nesigurno i tjeskobno ili preosjetljivo. Ako imate takve osjećaje, otvoreno razgovarajte o njima i tražite pomoć i podršku. Možete razgovarati o tome s Vašim liječnikom, ali i obitelji i prijateljima, a posebno s majkama koje su to „već prošle“.

...

Brinite o sebi!

Nakon poroda Vaše tijelo će također proći određene promjene. Imat ćete vaginalno krvarenje idućih nekoliko tjedana, a kako se maternica povlači natrag, možete osjetiti bolove u trbuhu.

Neke žene imaju problema s hemoroidima koji će vjerojatno nestati nakon nekoliko dana.

Iako je sve to normalno, obavezno redovito posjećujte Vašeg liječnika kako biste obavili potrebne preglede i razgovarali o svemu što se događa Vašem tijelu.

Unatoč dolasku djeteta u Vašu obitelj i svim obvezama koje sada imate, normalno je da nađete vremena za sebe. To će Vam pomoći da se opustite i smirite svoje duševno stanje. Možete pokušati odrediti vremenski raspored kada će Vaš partner ili drugi član obitelji provesti neko vrijeme s djetetom bez Vaše prisutnosti. Ne koristite ovo slobodno vrijeme da biste uhvatili korak s kućnim obvezama, nego ga iskoristite da ponovno uspostavite vezu sa sobom i radite ono što volite raditi. I nemojte se osjećati krivima zbog toga! Zapamtite, Vaše emocionalno zdravlje je važno za Vas i za cijelu obitelj.

Također možete razmisliti o ponovnom uspostavljanju rutine za vježbanje kako biste se osjećali snažnijima i opuštenijima, a koja će Vam i pripomoći da vratite svoj prethodni oblik tijela. U početku bi bilo najbolje početi oprezno, ne pretjerivati. Razgovarajte s Vašim liječnikom prije donošenja bilo kakvih odluka.

Vezano za Vaš spolni život, nemojte se brinuti ako Vam je potrebno neko vrijeme prije nego što se Vaš spolni nagon vrati. Prolazite kroz velike fizičke i emocionalne promjene, a uz majčinske dužnosti koje sada imate te kraći i isprekidaniji san, to je sasvim normalno i očekivano. Kada se budete osjećali spremnima za spolni odnos, u redu je imati ga ako je Vaše vaginalno krvarenje prestalo. Ipak, uvijek je najbolje posavjetovati se s Vašim ginekologom.

I opet, briga o sebi znači i vođenje računa o zdravoj prehrani, a uzimanje dodataka prehrani kao što je PreMama Duo pomoći će Vam održati korak s majčinstvom te osigurati uvjete za stvaranje kvalitetnog majčinog mlijeka za Vaše dijete.

Naposljetku, briga o maloj bebi je ujedno i jedan od najljepših i najzahtjevnijih poslova za svaku ženu. Koliko god je važno da dobro brinete o svojoj bebi, također je važno da brinete o svojim potrebama. Ne zaboravite čestitati sebi na svemu što ste do sada postigli i uživajte u svakodnevnom životu Vašeg djeteta jer će odrastati u tren oka.