Bolesti štitnjače u trudnoći najčešće se manifestiraju smanjenom funkcijom (hipotireoza) ili pojačanom funkcijom štitnjače (hipertireoza). O metodama utvrđivanja poremećaja te o vrstama terapija piše Ana Zovak Pavić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije
Što je štitnjača i koja je njezina funkcija?
Štitnjača je neparna endokrina žlijezda, smještena u donjem dijelu prednjeg dijela vrata, ispred dušnika. Štitnjača djeluje na rast i razvoj brojnih stanica, tj. organskih sustava, pa je tako važna i u trudnoći za normalan fetalni rast i razvoj. Bolesti štitnjače su česte u općoj populaciji, osobito u žena (4-5 puta češće u odnosu na muškarce) te se javljaju u svim dobnim skupinama. Štitnjača proizvodi hormone tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Sinteza navedenih hormona ovisi o adekvatnom unosu joda u organizam. Hormoni štitnjače cirkuliraju u plazmi vezani za transportne proteine, većim dijelom su to globulini (tiroksin vezujući globulin – TGB), manjim dijelom za albumine i prealbumine. Osim hormona štitnjače koji su vezani za transportne proteine, postoje i slobodne frakcije hormona T3 i T4 (oko 1%) koje su fiziološki aktivne. Rad štitnjače je pod kontrolom hipotalamusa i hipofize mehanizmom negativne povratne sprege. Hipofiza izlučuje tiroidni-stimulirajući hormon (TSH) koji stimulira sve faze sinteze i djelovanja hormona štitnjače. U stanjima smanjene koncentracije hormona T3 i T4 poveća se koncentracija TSH, a snižena je u slučaju endogene hiperprodukcije ili egzogenog unosa tireoidnih hormona. Osnovne funkcije tireoidnih hormona su stimulacija oksigenacije u stanicama, stimulacija rasta stanica, stimulacija sinteze proteina te djelovanje na metabolizam ugljikohidrata, masti i vitamina.
Štitnjača u trudnoći
Trudnoća je stanje koje karakteriziraju povećane metaboličke promjene. Povećane metaboličke potrebe uzrokuju i povećanu akumulaciju joda u štitnjači te povećanje volumena štitnjače (uglavnom kao posljedica hiperplazije i pojačane vaskularizacije), osobito u prvom trimestru. Na rad štitnjače u trudnoći djeluju i neki hormoni specifični za trudnoću kao što je humani korionski gonadotropin (hCG). Pod djelovanjem humanog korionskog gonadotropina dolazi do rasta serumske koncentracije tiroksina i trijodtironina. Bolesti štitnjače u trudnoći najčešće se manifestiraju smanjenom funkcijom (hipotireoza) ili pojačanom funkcijom štitnjače (hipertireoza). Glavna metoda probira funkcije štitnjače uključuje određivanje koncentracije TSH kod svih trudnica pri prvom ginekološkom pregledu.
Hipotireoza u trudnoći
Hipotireoza u trudnoći je stanje smanjene produkcije hormona štitnjače u organizmu. Prevalencija klinički manifestne hipotireoze u trudnoći je od 0.3-0.5%, a subkliničke hipotireoze 2-3%. Najčešći uzrok primarne hipotireoze u trudnoći je Hashimotova bolest. To je autoimuna bolest u kojoj imunološki sustav majke stvara cirkulirajuća protutijela koja uzrokuju autoimunu upalu i propadanje funkcionalnog tkiva štitnjače i/ili se stvaraju protutijela na TSH receptor, što u konačnici dovodi do smanjene produkcije hormona štitnjače. Osim uobičajnih simptoma hipotireoze koji se javljaju u općoj populaciji (umor, pospanost, sklonost debljanju, suha koža, opstipacija), rizik hipotireoze u trudnoći uključuje spontane pobačaje, preeklampsiju, zastoj u rastu fetusa, mrtvorođenost, razvoj kongenitalnih anomalija te poremećaj u neurološkom razvoju.
Granična gornja vrijednost TSH za dijagnozu hipotireoze u trudnoći za prvi trimestar je 2.5 mIJ/L, a za drugi i treći trimestar 3.0 mIJ/L. Ako vrijednosti TSH prelaze ranije navedene, potrebna je supstitucijska terapija levotiroksinom koji je sintetski oblik hormona štitnjače tiroksina. Dnevna doza levotiroksina ovisi o koncentraciji TSH i hormona štitnjače.
Povećana glomerularna filtracija za vrijeme trudnoće rezultira i porastom bubrežnog klirensa joda te posljedičnim smanjenjem koncentracije joda u plazmi. Stoga se tijekom trudnoće, a ovisno o geografskom području, preporučuje dodatni unos joda kako bi se izbjegao nastanak jod deficijentne strume. Unos joda treba strogo kontrolirati kako se ne bi razvila jodom inducirana hipertireoza, a kontrolirane količine joda nalaze se u odabranim multivitaminskim preparatima za trudnice.
Hipertireoza u trudnoći
Hipertireoza u trudnoći je stanje pojačanog izlučivanja hormona štitnjače u plazmu. Najčešći uzrok hipertireoze u trudnoći je Gravesova bolest, tj. autoimuno stanje u kojem organizam stvara protutijela koja stimuliraju štitnjaču na pojačano stvaranje hormona, neovisno o TSH-u koji je suprimiran. Javlja se u 1 na 1000-1500 trudnoća. Dijagnoza hipertireoze postavlja se na temelju biokemijskih nalaza povišene koncentracije hormona štitnjače, u trudnica i slobodnih frakcija hormona, snižene vrijednosti TSH < 0.1 mIJ/L i ultrazvučnog nalaza. Simptomi hipertireoze uključuju nepodnošenje topline, povećan apetit uz gubitak na tjelesnoj težini, ubrzan puls, pojačano znojenje, tremor, učestale stolice, egzoftalmus. Neregulirana hipertireoza tijekom trudnoće može dovesti do srčanih tegoba majke, spontanog pobačaja, zastoja u rastu fetusa, razvoja preeklampsije, kongenitalnih anomalija, prijevremenog poroda, neonatalne tireotoksikoze, itd. U prvom trimestru trudnoće često se javlja prekomjerno povraćanje ili hiperemeza. Hiperemeza je često udružena s hipertireozom, a smatra se da nastaje pod utjecajem visokih vrijednosti hCG-a koji ujedno stimulira i štitnjaču na proizvodnju veće količine tireoidnih hormona.
Liječenje hipertireoze u trudnoći je isključivo medikamentozno, a rijetko operativno, i to samo kod onih trudnica kod kojih se ne postigne dobra kontrola bolesti tireostaticima. Terapija radioaktivnim jodom je kontraindicirana u trudnoći. Medikamentozna terapija u trudnoći uključuje davanje tireostatika, tj. propiltiouracila. Liječenje tireostaticima zahtijeva posebnu pažnju jer ti lijekovi prolaze kroz posteljicu i mogu uzrokovati nastanak fetalne hipotireoze. Zbog toga majci treba davati najmanju dozu lijeka neophodnu za održavanje hormona štitnjače na gornjoj granici normale.
Zaključno možemo reći da su bolesti štitnjače česta stanja u žena, osobito u žena generativne dobi, pa tako i u trudnoći. Metode probira na bolesti štitnjače u ranoj trudnoći omogućavaju nam brzu i uspješnu dijagnostiku, a time i adekvatno liječenje. Pravovremeno i uspješno liječenje bolesti štitnjače u trudnoći bitno smanjuje komplikacije trudnoće te perinatalni mortalitet i morbiditet.
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštivanje smjernica koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava ne moraju nužno podlijegati istim regulatornim zahtjevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih trećih strana podliježu uvjetima i obavijestima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana. Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo da se informirate na tim stranicama o pravilima korištenja, uključivo i pravilima privatnosti koja se primjenjuju na tim stranicama.