Ako ste trudni i primijetite malu količinu krvi na donjem rublju, pokušajte ne stvarati paniku. Dosta je uobičajena pojava krvarenja tijekom trudnoće i to nije uvijek znak da nešto nije u redu s vama ili vašom bebom.
Vaginalno se krvarenje u trudnoći događa češće nego što mislite, a za to može biti više uzroka. Krvarenje u trudnoći može biti ozbiljno stanje, ali na sreću većina je bezopasna i ne bi trebala izazivati zabrinutost. U svakom slučaju, ukoliko primijetite krv na vašem donjem rublju, odmah se posavjetujte s vašim liječnikom.
Uzroci krvarenja u trudnoći
Kao što smo ranije spomenuli, postoje mnogi uzroci krvarenja u trudnoći. Međutim, važno je napomenuti da postoje dvije uvelike različite vrste krvarenja tijekom trudnoće.
Prvi tip naziva se „spotting“. Obično je bezopasno, lagano krvarenje i javlja se rano u trudnoći. To se uglavnom događa kada se embrij pričvrsti za sluznicu maternice, a krvarenje nije toliko zabrinjavajuće. Međutim, najčešći uzroci krvarenja u drugom i trećem tromjesečju su abrupcija posteljice, prijevremeni porod ili spontani pobačaj.
Trudnoća je delikatno razdoblje u životu svake žene pa čak i sama trudnoća može uzrokovati promjene na ionako osjetljivom vratu maternice. U to vrijeme Papa testovi i spolni odnosi mogu uzrokovati vaginalno krvarenje, a naravno i infekcije mokraćnog sustava. I one su prilično česte.
Krvarenje u prvom tromjesečju također može biti znak ektopične trudnoće, molarne trudnoće ili jednostavno pobačaja. Trudnice koje će doživjeti pobačaj mogu imati neku vrstu krvarenja prije pobačaja, ali ne uvijek.
Koja je vrsta krvarenja normalna?
Lagano krvarenje (spotting) sasvim je normalno u trudnoći. Ovakvo krvarenje u prvom tromjesečju događa se u 15 do 25 od 100 trudnoća. Međutim, jače krvarenje nije normalno. Obavezno obavijestite svog liječnika ako dođe do jačeg krvarenja nego inače ili ako je popraćeno boli, vrućicom ili grčevima. Također provjerite boju krvi, kao i tok krvarenja. Ako postaje sve teže, to je obično znak da nešto nije u redu i morate otići liječniku.
Postoje savjeti koje vam vaš liječnik može preporučiti s ciljem očuvanja trudnoće i sprečavanja krvarenja. Pazite da se u ovom razdoblju ne bavite nikakvim napornim aktivnostima i pijte puno tekućine. Od stvari koje ne smijete raditi, nemojte uzimati lijekove koje vam nije prepisao liječnik, a također nemojte koristiti tampone. I na kraju, pokušajte tijekom svega ostati mirni. Ostanite pozitivni i obratite se svom liječniku ako trebate bilo kakav medicinski savjet.
Tijekom trudnoće ili čak nakon poroda, neki simptomi nisu baš zabrinjavajući, ali drugi mogu značiti da nešto nije u redu. Naravno, nije lako, ali panika i nervoza neće pomoći. Dobro ili loše, i ovo će proći.
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštivanje smjernica koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava ne moraju nužno podlijegati istim regulatornim zahtjevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih trećih strana podliježu uvjetima i obavijestima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana. Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo da se informirate na tim stranicama o pravilima korištenja, uključivo i pravilima privatnosti koja se primjenjuju na tim stranicama.