Prehrana tijekom dojenja: Koliko trebam jesti tijekom dojenja?
Dojenje je lijep proces. Ne samo da omogućuje majkama da hrane i njeguju svoje bebe, već u isto vrijeme predstavlja sjajnu priliku za povezivanje s bebom. Međutim, mnogim majkama taj proces ne pada lako. Većina njih se bori s nedostatkom sna, a mnogim novim majkama dojenje samo po sebi može biti izazov, barem u prvim danima.
No dok je dobro utvrđeno da bebe trebaju prehranu i njegu, ista se izjava može odnositi i na majke. Bebe svoju dnevnu dozu hranjivih tvari, vode i antitijela dobivaju kroz majčino mlijeko. Ali što je s majkama?
Prehrana tijekom dojenja vrlo je važna
Doista, jest. Opća smjernica koju većina stručnjaka daje majkama koje doje jest da im nije potrebna posebna prehrana tijekom dojenja. Međutim, prehrana dojilja mora biti zdrava i nutritivno uravnotežena. Što to znači?
Sve skupine namirnica moraju biti uključene u vašu dnevnu prehranu. To znači da bi na jelovniku trebalo biti puno sezonskog voća i povrća, puno izvora proteina poput jaja, ribe i mesa. Ne zaboravimo na zdrave ugljikohidrate i drugu hranu bogatu škrobom, poput riže, kruha od cjelovitog zrna pšenice, krumpira i tjestenine. Konačno, brze i ukusne žitarice također bi trebale biti uključene obzirom da su bogate vlaknima.
Nakon što dostignete punu proizvodnju mlijeka, to bi obično bilo negdje između 750 ml – 1000 ml dnevno, pobrinite se da budete i dobro hidrirani.
Ono što tijekom dojenja trebate izbjegavati je prerađena, pržena ili općenito “brza hrana” koja nema nikakvu nutritivnu vrijednost. Znamo da ovo općenito nije zdrava hrana za sve, a posebno za dojilje. Dok dojite najbolje je izbjegavati i alkohol.
Neke od vas možda slijede određeni stil života (veganski ili vegetarijanski) ili se iz određenih razloga moraju pridržavati ograničene dijete. Bez obzira na to, znamo da nije uvijek lako dobro se pobrinuti za svoju prehranu, kada morate riješiti toliko stvari tijekom dana. U tom bi slučaju dodatna suplementacija dodatcima prehrani mogla biti od pomoći.
Kako izgleda prehrana dojilja u smislu kalorija?
Vjerovali ili ne, nema drastične razlike kada je u pitanju prehrana dojilja u smislu unosa kalorija. Preporuča se da žene koje doje unose samo dodatnih 450 do 500 kalorija dnevno, povrh uobičajenog preporučenog unosa kalorija za žene.
Ponekad bi broj dodatnih kalorija varirao, uzevši u obzir indeks tjelesne mase, doji li majka blizance i opseg dojenja ili ako majka dio dojenja nadopunjuje formulom.
Na kraju, ne biste se trebali brinuti o kalorijama tijekom vašeg dojenja. Kontraproduktivno je biti prestrog u vezi s tim. Samo slijedite potrebe svog tijela. Dojenje sagorijeva puno energije pa je sasvim normalno da su vam potrebne dodatne kalorije u prehrani.
Zapamtite, vi hranite još jedno živo biće. Proizvodite hranu kojom bi trebali osigurati rast i razvoj zdrave bebe. Stoga, vrlo je važno da se I vi tijekom dojenja hranite zdravo i sve ostalo će biti u redu.
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštivanje smjernica koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava ne moraju nužno podlijegati istim regulatornim zahtjevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih trećih strana podliježu uvjetima i obavijestima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana. Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo da se informirate na tim stranicama o pravilima korištenja, uključivo i pravilima privatnosti koja se primjenjuju na tim stranicama.