Dojenje je jedan od najprirodnijih, normalnih procesa koje žena može doživjeti tijekom života. To je prekrasan trenutak povezivanja majke i djeteta. Stručnjaci savjetuju majkama isključivo dojenje djeteta minimalno 6 mjeseci te dohranu do 2 godine.
Majčino mlijeko je idealna hrana za dojenčad. Sadrži hranjive tvari potrebne za pravilan rast i razvoj bebe, kao i antitijela koja štite bebu. Osim za bebu, dojenje je dobro i za majku.
Međutim, određenim majkama dojenje može predstavljati izazov pa tako neke mame prijavljuju probleme kao što su nelagoda i bol tijekom procesa dojenja. Budite strpljivi, to je sve očekivano, jer i mami i bebi treba vremena da se naviknu na proces dojenja, ali nakon što uspiju, dalje ide glatko.
Koji su izazovi dojilja?
Postoji više izazova za majku koja doji, pogotovo ako postaje mama prvi put. Spomenut ćemo neke:
Prepunjenost dojki veliki je izazov za većinu majki koje doje. Kada se grudi prepune mlijekom, mogu biti tvrde i vrlo bolne. Ovo se najčešće događa u prvim danima dojenja, kada dijete zapravo treba vrlo malo mlijeka, ali vrlo često. Razlog može biti prekomjerna proizvodnja mlijeka dok se ne uspostavi balans potražnje i proizvodnje ili jednostavno nepravilno sisanje djeteta.
Ukoliko beba nepravilno hvata bradavicu tokom sisanja može doći do bolova ili čak i krvarenja bradavica što također uzrokuje dodatnu nelagodu i bol.
Začepljeni mliječni kanali su jedan od čestih razloga za bolne grudi kod dojilja. Ako se mliječni kanali u dojkama ne dreniraju pravilno, mogu se začepiti i to je također neugodno i bolno iskustvo. Možete osjetiti i kvržicu na mjestu gdje je mliječni kanal začepljen. Ne brinite, to je normalno. Međutim, ukoliko se začepljeni kanal ne izdrenira u skoro vrijeme, to može dovesti do mastitisa, što također može biti prilično nelagodno i bolno iskustvo.
Mastitis je upala tkiva dojke koja ponekad može uključivati čak i infekciju. Posljedica je oticanje, bol u dojkama i crvenilo, te može biti prilično teško za majku. Mastitis može prouzrokovati i simptome slične gripi, a bol je obično intenzivnija od boli kod začepljenih mliječnih kanala. Svakako se obratite svom liječniku ako sumnjate da imate mastitis. Možda ćete trebati dodatnu terapiju, poput antibiotika.
Što možete učiniti kako bi smanjili vjerojatnost pojave boli tijekom dojenja?
Postoji više stvari koje možete učiniti kako biste smanjili bol tijekom dojenja ovisno o situaciji.
Prvenstveno, možda zvuči kontraintuitivno, ali u većini slučajeva morate progurati kroz bol i nastaviti dojiti.
Najvažnije je osigurati da beba dobro i pravilno drži bradavicu tokom sisanja, jer nepravilan prihvat može uzrokovati rane na bradavicama, a zatim i ostale prateće problem te naravno bol.
Kada imate začepljen mliječni kanal, topli tuš i nježna masaža bolne dojke mogli bi biti vrlo učinkoviti za dreniranje začepljenog kanala i ublažavanje boli. Toplina tuša i pritisak masaže pospješuju protok mlijeka i time se može spriječiti ozbiljniji problem kao što je mastitis.
Dodatno možete uložiti u dobru kremu za bradavice. Previše suhe bradavice mogu biti bolne, a dobra krema za bradavice može ublažiti bol i nelagodu. Većina krema namijenjenih za bradavice napravljena je od 100% lanolina i sigurna je za bebu.
Dojilje također mogu investirati u kvalitetne grudnjake za dojilje, izrađene od prirodnih materijala (npr. pamuk) i koji se lako mogu pričvrstiti i skinuti kada je to potrebno.
Ne odustajte! Bit će sve lakše i ljepše!
Drage dojilje, nemojte odustati! Prvi dani vašeg puta dojenja mogu se činiti teškim, ali važno je da budete uporne i ustrajne. Naravno, potražite stručnu medicinsku pomoć kad god vam je to potrebno i slijedite savjete. Dojenje je najizazovnije u početku, dok se i vi i beba priviknete, nakon toga sve će biti lakše i ljepše iskustvo.
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštivanje smjernica koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava ne moraju nužno podlijegati istim regulatornim zahtjevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih trećih strana podliježu uvjetima i obavijestima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana. Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo da se informirate na tim stranicama o pravilima korištenja, uključivo i pravilima privatnosti koja se primjenjuju na tim stranicama.